Kazdağı
Kazdağının Endemik Bitki Türleri
Hasan Boğuldu Efsanesi
Edremit'te Yetişen Önemli Kişiler
  Devamı » 
Kazdağında Yetişen Bitki Türleri
Edremit
Tarihi ve Turistik Yerler
  Devamı » 

 

 

 Termal (Kaplıca) Turizmi

Edremit’in bir diğer önemli zenginliği de termal kaynakları ve kaplıcalarıdır. Sağlık turizmi açısından son derece önemli olan bu tür kaynaklar iç turizme yöneliktir. Bu kaplıcaların özelliklerini kısaca özetlersek:

 a) Derman Kaplıcası:  Bostancı/Edremit-İzmir kavşağı üzerinde Akçay’a 12 km. Edremit’e 3 km. uzaklıktadır. Kaplıca suyu, sodyum sülfatı oligometalik gruptandır. Kaynaktan çıkış yerinde sıcaklığı 59,5 0C iken odalarda bu ısı 51 0C olmaktadır. Kaynakta mor tipi çamur da mevcuttur. Sularının romatizma, lumbago, filibit ve kadın hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

b) Güre Kaplıcası: Edremit’e 12 km. Akçay’a 3 km. uzaklıktaki kaplıca Akçay - Çanakkale yolu üzerindedir. Acı Kalevi sodyum sülfatlı oligometalik gruptan olan suyunda ayrıca kükürtlü hidrojen de bulunmaktadır. 1 litre suda bulunan maddeler şunlardır; potasyum iyonu 13.5 miligram,sodyum iyonu 379.703 mg.kalsiyum iyonu 32.2mg.magnezyum 2.4 mg.alimünyum 2.88 mg.Radyoaktivitesi 4 eman olan suyun kükürtlü hidrojen oranı 1.6 dır. Kaplıca sularının daha çok, kadın hastalıklarına,cilt hastalıklarına, kronik iltihabi sendromlara,üst solunum yolları hastalıklarına, guatr, kireçlenme, sedef, böbrek taşı ve kumları ile  karaciğer rahatsızlıklarına  iyi geldiği bilinmektedir.

Yörede Güre     Belediyesine ait  Afrodit Termal Tesisleri, Körfez Tatil Beldesi ve Saruhan Termal Otel işletmeye açık olup ayrıca Hattuşa Astyra Termal Resort Otel ve Tes-İş Sendikasına ait yatırımlar devam etmekte olup kısa sürede işletmeye açılacaktır.

c) Entur Kaplıcaları: Edremit-İzmir karayolu üzerinde bulunan tesislerdeki sıcak sular banyo kürü olarak; hareket sistemi hastalıkları, dejeneratif romatizmal hastalıklar,  ınflamatuar romatizmal,kardio-vasküler sistem,aterosklerotik damar,sinir sistemi     hastalıkları, esansiyel hipertansiyon,nörovejet,farklı etyolojilere bağlı paralizi ve plejlar,psikomatik ve cilt hastalık-ları,yaşlılık,sikluk bozukluğu,endokrin fonksiyon disregülasyonları,post  travmatik lezyonlar ve postoperatif rehabilitasyon dönemlerine iyi gelmektedir.İçme olarak;beslenmeye bağlı flor noksanlığı ve diş çürüklüğü proflaksis’e iyi gelmektedir.Sülfat içeriği  yönünden; üst     batın organlarının fonksiyonel rahatsızlıkları, organik olmayan bağırsak motilite bozuklukları,safra ve pankreas sekresyonu düzenlenmesi,safra yollarının diskinezileri ve postoperitif şikayetlere iyi gelmektedir.Tesislerde günübirlik banyolar ve konaklama olanakları mevcuttur.

d) Adramis Termal Tesisleri: Edremit-İzmir karayolu üzerinde bulunan tesislerdeki sıcak suların böbrek taş ve kumları, guatr, romatizmal hastalıklar, müzmin romatizmal hastalıklar cilt hastalıkları, kireçlenme ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi geldiği belirtilmektedir. Tesislerde konaklama, günübirlik banyolar, bio enerji ve masaj olanakları bulunmaktadır.

e) Adrina Hotel De Luxe Health & Spa: Konum: Adrina Hotel De Luxe Health & SPA ; Akçay / Güre bölgesinde İda’nın (Kazdağları) yeşili ve Egenin mavisinin buluştuğu noktada, 39 dönüm alan içerisinde denize sıfır olarak konumlandırılmıştır.
Genel Özellİkler: Toplam 246 oda , 651 yatak kapasitesi, Health & SPA merkezi 5000 m2 alana kurulu iki katlı, 1 adet Ana Restoran , 3 adet A’la Carte Restoran, 1 adet Patisserie ve 5 adet Bar, Minimum 10 maksimum 550 kişi kapasiteli 5 adet toplantı salonu, 750 kişi Kapasiteli Kapalı Disko, Spor ve gece & gündüz aktiviteleri.

Web Adresleri:

 

 

 

Görev Yapan Kaymakamlarımız
Edremit Kaymakamı
Protokol Listesi
Muhtarlar
e-Randevu
Bilgi Edinme
Kamu Hizmet Standartları
Etik Komisyonu
T.C. Başbkn. İnsan Hak.Başk.
İl ve İlçe İnsan Hakları Kurulları
İnsan Hakları Platformu
İlçe İnsan Hakları Kurulu

 

 

 

Ana Sayfa | Edremit | Faaliyetlerimiz | Galeri | Dosyalar
© 2009 [EDREMİT KAYMAKAMLIĞI] -Tüm Hakları Saklıdır.
Site İçeriği, Kaymakamlığımızdan İzin Alınmadan Yayınlanamaz.
Hazırlayan: Mustafa ASKIN mail: ms_askin@hotmail.com